Sum 41 > Kapela > Deryck

Deryck

Deryck WhibleyCelé jméno: Deryck Jayson Whibley

Narozen: 21. 3. 1980, Scarborough (Ontario, Kanada)

Přezdívka: Bizz (Bizzy D)

Výška: 168 cm

Rodina: matka Michelle (zdravotní sestra), bez sourozenců, otce nepoznal, exmanželka Avril, manželka Ariana, syn Lydon Igby, dcera Quentin Arlo

Pozice: Zpěv, kytara, piáno, textař

Deryck se narodil svobodné sedmnáctileté matce Michelle. Otec jeho matku opustil ještě před Deryckovým narozením. Michelle se později provdala za muže, o kterém si Deryck dlouho myslel, že je jeho pravý otec. Ve dvanácti letech se spolu s matkou přestěhoval do Ajaxu, nedaleko od Toronta. Michelle jeden čas žila s mužem, se kterým se Deryck nesnesl a proto často večer utíkal z domu. Na kytaru začal hrát ve 14ti letech. Ze začátku hrál v mnoha různých kapelách až do chvíle, kdy se na střední škole potkal s bubeníkem Stevem Joczem, se kterým později založili Sum 41. Deryck odmaturoval na Exeter High School ve stejném ročníku jako Steve a Cone.

Kromě Sum 41, Whibley později rozvinul svoji profesionální kariéru v hudebním odvětví také jako producent a manažer. Společně s Greigem Norim (manažer Sum 41) založil produkční firmu Bunk Rock Music, která produkuje alba různým punk-rockovým kapelám. Sám se díky této společnosti podílel na tvorbě skupin No Warming a Treble Charger (nazpíval pro ně doprovodné vokály na album Detox). Začátkem roku 2005, po rozdělení jeho životních cest s Greigem Norim, svůj podíl v Bunk Rock Music prodal.

Vedle hudební tvorby se Deryck "proslavil" i podivným a zřejmě nijak hlubokým vztahem s Paris Hilton. V osobním životě je však plachý a tichý. Prohlásil o sobě: "Pokud jsou v místnosti tři lidé, neumím mluvit, komunikovat. Jakmile jich však jsou tisíce a mám mikrofon, mohu mluvit celou noc." V lednu 2004 začal Bizzy chodit s kanadskou rockerkou Avril Lavigne, se kterou se v červnu 2005 v Benátkách zasnoubil. Dne 15. července 2006 se vzali v pobřežním městě Montecito. Na podzim roku 2009 však pár žádá o rozvod. Oficiálně jejich manželství konči 16. listopadu 2010. Podruhé se Deryck oženil 30. srpna 2015, kdy se jeho manželkou stala modelka Ariana Cooper. Obřad se konal v Hotelu Bel Air v Los Angeles. 1. března 2020 se jim narodil syn Lydon Igby. V březnu 2023 se jim pak narodila dcera Quentin Arlo.

Rozhodnutí rozpustit Sum 41 vzešlo z Deryckovy hlavy, kde mu tato myšlenka už pár let vrtala. Po letech, kdy prakticky od svých teenagerovských let věnoval veškerý čas jen kapele, chtěl prozkoumat i další možnosti, které život nabízí. Dát si od kapely jen pauzu podle Derycka jednoduše nešlo a aby našel novou vášeň, která ho bude v životě naplňovat, potřeboval udělat za Sum 41 tlustou čáru. Navíc nechtěl, aby v budoucnu třeba držel kapelu pohromadě jen na sílu a odejít na vrcholu, kdy mezi všemi členy Sum 41 všechno klape, by bylo mnohem lepší. Dalším důležitým aspektem pro toto rozhodnutí bylo dvojalbum Heaven :x: Hell, jež je podle Derycka výbornou tečkou v diskografii Sum 41, když v sobě spojuje hudební styl ze začátku jejich kariéry až po jeho konec.

Zdravotní potíže:

Derycka bohužel během kariéry postihlo i několik dosti závažných zdravotních problémů. Koncem října 2007 při písni Pain for Pleasure, kdy střídal Stevea za bicí soupravou, si Deryck přivodil vážné zranění zad, kdy si vyhřezl ploténku v bederní části páteře. Whibley se léčil se zraněním více než 3 měsice, po kterých se Sum 41 opět vyrazil na turné. V srpnu 2010 byl Deryck během koncertování v Japonsku napaden neznámými útočníky v jednom z místních barů, což způsobilo návrat zraněné ploténky, k čemuž se přidalo i zranéní v oblasti krční páteře a dvě zlomená žebra. Deryck se navzdory doporučení lékařů rozhodl pokračovat v koncertování. To si nakonec v srpnu následujícího roku vybírá svou daň a Deryck je nucen zrušit další naplánované koncerty a podstoupit léčbu za účelem se plně zotavit. Tou dobou už Deryckovi doktoři hrozili i invalidním vozíkem. V březnu roku 2012 se Sum 41 opět vrátili na koncertní pódia. Naposledy se Deryckovo zranění ozvalo ještě o rok později v dubnu 2013.

Na jaře roku 2014 je na tom Deryck ještě hůř. Kvůli těžkému alkoholismu, kdy zvládl každý den vypít celou láhev vodky, končí Deryck v nemocnici se selháním jater a ledvin. Hospitalizován je více než měsic, z čehož první týden Deryck pobyl v kómatu. K tomu se ještě přidává i svalová atrofie způsobená dlouhým pobytem na nemocničním lůžku a vážné poškození nervů v chodidlech, které zapříčinily medikamenty, které Derycka držely během léčby při životě. Podle lékařů mohla další sklenička alkoholu Derycka zabít. Od tohoto blízkého setkání se smrtí již Deryck abstinuje. Dohromady se pak Whibley dává celý následující rok. Na začátku července roku 2015 si před návratem Sum 41 na pódia náplánoval 3 vystoupení pod názvem Deryck Whibley and The Happiness Machines, kde ho na pódiu doprovázeli jeho kamarádi z hudební branže Devin Bronson, Mitchell Marlow a Frank Zummo. Objevil se i Mikey Way. Deryck si tyto zahřívací koncerty naplánoval, protože si nebyl jistý, jak jeho tělo zvládne návrat na scénu.

Po několka klidných letech přichází další ohrožení Deryckova života. V září roku 2023 je hospitalizován se zápalem plic v kombinaci s Covidem. Onemocnění působilo na jeho srdce velkou zátěž, která mohla vést až k srdečnímu selhání. Deryckův organismus však reagoval na léčbu velice dobře a tak mohl být z nemocnice brzy propuštěn do domácí léčby.

další zajímavosti:

- Od 14ti let si sám stříhá vlasy (dříve dokonce i kuchyňskými nůžkami). Ják sám říká: "Vůbec to neumím, ale to mě na tom právě tak baví."

- Jeho přírodní barva vlasů je blond

- Na turné si kdysi sebou bral jen jedny kalhoty a maximálně 5 triček, protože mu jednou ukradli kufr se všemi věcmi

- Píseň Crazy Amanda Bunkface je o jeho bývalé holce se kterou chodil 2 roky

- První pořádný dům si Deryck pořídil v Torontu. Později se přestěhoval do Los Angeles. V současnosti bydlí již v Las Vegas.

- Na pravém rameni má vytetované číslo 41 (stejně jako ostatní členové Sum 41)

- V roce 2012 se Deryck se svou tehy ještě snoubenkou Arianou vystrojili na jednu halloweenskou párty jako Avril Lavigne a její tehdejší snoubenec Chad Kroeger (Deryck jako Avril a Ariana jako Chad).

- Od roku 2022 má Deryck britské občanství.