Sum 41 > Kapela > Dave

Dave

Dave BakshCelé jméno: Dave Nizaam Baksh

Narozen: 26. 7. 1980, Hasbro (Ontario, Kanada)

Přezdívka: Brownsound, (Hot Chocolate)

Výška: 174 cm

Rodina: rodiče jsou imigranti z Guyany, ex-manželka Jenn

Pozice: kytara

Dave byl v dětství velmi ovlivněn metalovými kapelami jako Megadeth nebo Metallica. Ty ho také později motivovaly k tomu, aby začal hrát na kytaru. Před tím, než se Dave přidal k Sum 41, hrál v mnoha, především metalových, kapelách. Hrál také v kapele 747, která hrála písně Rage Against The Machine. Se svými budoucími spoluhráči Deryckem a Stevem se setkal na střední škole, kterou ale Dave nedokončil. Myslel si totiž, že škola byla to jediné, co ho brzdilo v jeho hudebním vývoji. V prosinci roku 2003 se Dave oženil na Havajských ostrovech se svou dlouholetou přítelkyní Jenn Muray.

11. května 2006 Dave oznámil prostřednictvím své manažerské společnosti, že Sum 41 opouští. Svůj odchod zdůvodňuje odlišným pohledům na další směřování kapely. Dave byl také unavený z mainstreamového hudebního byznysu, kdy se pro něj začala vytrácet radost z živého hraní. Zároveň s odchodem zakládá se svým bratrancem novou kapelu Brown Brigade.

Dave vnesl do hudby Sum 41 především metalové prvky, a tak po vydání alba Underclass Hero (první po odchodu Bakshe ze Sum 41), které bylo výrazně měkčí oproti předchozím albům, se začaly hemžit otázky, jak daleko Daveův vliv sahal. Podle frontmana Whibleyho ale Baksh nenapsal pro hudbu Sum 41, kromě kytarových sól, téměř nic. Z toho lze usuzovat, že Daveův vliv byl spíše psychického rázu.

Necelé 2 roky po odchodu ze Sum 41, 27. března 2008, se při koncertě v Torontu Dave exkluzivně objevil na pódiu se Sumy při závěrečné písni vystoupení, což byl jasný důkaz toho, že jeho odchod nebyl nijak nepřátelský. Se svou ženou pak Dave žije v kanadském městě Pickering, ale manželství jim nevydrží a pár se později rozvádí.

Při vystoupení na Alternative Press Music Awards 22. července 2015 se vedle Sum 41 na pódiu překvapivě objevil i Dave. 14. srpna téhož roku pak v rozhovoru pro Alternative Press kapela oficiálně oznamuje Daveův návrat k Sum 41. Podle Derycka se Daveův návrat chystal již několik měsíců a celou záležitost kvůli vystoupení na APMA drželi v tajnosti.

Momentálně Dave žije se svou snoubenkou Kendrou Emmett.

Další zajímavosti:

- Dave prý přišel o panictví někdy kolem svých 18ti let.

- Dave miluje tučňáky.

- Na pravém rameni má vytetované číslo 41 (stejně jako ostatní členové Sum 41)

- Vedle Brown Brigade se Dave v polovině roku 2008 přidal ke kapele The Organ Thieves, kterou založil jeho spoluhráč z Brown Brigade Chuck Coles. V poslední době Dave působil i v kapele Black Cat Attack.

- Ačkoliv oficiálně byly jako důvody Daveova odchodu ze Sum 41 uváděny rozdílné tvůrčí pohledy, ve skutečnosti Dave potřeboval strávit více času se svou rodinou.

- V březnu roku 2022 byla Daveovi diagnostikována rakovina. Nemoc však díky včasnému chirurgickému zákroku neměla dlouhého trvání. Již v květnu téhož roku mohl Dave prohlásit, že je zcela zdravý.