Sum 41 > Extra > Články > Otázky a odpovědi z PledgeMusic

Otázky a odpovědi z PledgeMusic

(www.pledgemusic.com - 10. září 2015)

 

Je jen pár věcí, které by skalní fanoušci chtěli více, než mít možnost zeptat se na několik otázek svého oblíbeného umělce. Sum 41 si jsou dobře vědomi ceny silného propojení s fanoušky, a tak se rozhodli odpovědět na otázky, které jim položili jejich fanoušci. Deryck Whibley, Cone McCaslin a Tom Thacker hovořili o blížícím se novém albu, o tom, jaké to bylo hrát v Číně nebo o strastech posledních let.

 

Jaké bude po textové stránce celkové téma nového alba? Nebo se bude song od songu tématem lišit?

Deryck: Řekl bych, že to bude druhé pokračování Screaming Bloody Murder. Jestli bylo SBM můj život po rozvodu, tak tohle bude po textové stránce můj život po návratu z turné, kdy se mi všechno začalo vymykat kontrole.

 

Je na albu nějaký song inspirovaný tím, čím sis prošel během rekonvalescence?

Deryck: Ano. Všechno, co se děje v mém životě, nakonec skončí v mých textech. Řekl bych, že nové album zachycuje události od začátku konce po konec a tak dál. Vždycky se snažím najít cestu, aby to nebylo úplně zřejmé a do očí bijící. Rád si hraju se slovy. Nechci aby to znělo jako deník, ale chci aby to bylo upřímné, jako by to deník byl.

 

Kdo bubnuje na novém albu a koho se chystáte posadit za bicí až vyrazíte na turné?

Deryck: Frank Zummo nahrál všechny bicí. Za bicími je úplné zvíře. Začali jsme spolu hrát ještě dřív, než jsem měl vůbec napsaný nějaký song. Prostě jsme se jen bavili a jammovali. Když jsem měl první várku nových songů tak jsme jich pár nahráli. Až budu mít další, tak se vrátíme do studia a nahrajeme zbytek.

 

Procestovali jste celý svět a nejspíš hráli už na tisíci různých místech. Je nějaké místo nebo festival, na kterém jste vždycky chtěli vystoupil, ale ještě jste tam nikdy nehráli. Jestli ano, tak kde?

Tom: Jo, hráli jsme už skoro všude. Od Albuquerque až po Záhřeb. Hráli jsme i v Číně, což bylo docela zvláštní. Funkcionáři nám vybírali set list, říkali nám který song hrát můžeme a který ne. Ale i tak byla paráda tam hrát a setkat se s našimi čínskými fanoušky. Hráli jsme na tolika festivalech a upřímně bych ani nebyl schopný je všechny vyjmenovat. Jeden festival, na kterém bych chtěl hrát a ještě jsme tam nekoncertovali je Rock in Rio. Dokonce jsme pár let nazpátek měli v Portugalsku vystoupit, ale naneštěstí jsme museli koncert zrušit. Doufejme, že taky zahrajeme i v Brazílii. Ještě jsme tam nikdy nehráli. Slyšel jsem, že brazilští fanoušci jsou úplní šílenci.

 

Od posledního alba je tu zjevně nový Deryck s jinými postoji a novým pohledem na věci. Odrazí se to na novém albu?

Deryck: Řekl bych, že musí. Nad tímhle nijak zvlášť nepřemýšlím. Píšu o sobě a o svých zážitcích a nechávám slova ze sebe prostě plynout. Moje nálada a mé posteje na tom ale vždy hrají svou roli.

 

Není tajemstvím, že si kapela v poslední dekádě prošla mnoha strastmi. Předvším pak v posledním roce a něco, ať už to byl odchod původního člena z kapely nebo děsivý zážitek hraničící se smrtí. Co pro vás bylo motivací to celé neukončit a pokračovat dál? A byl tu vůbec bod, kdy se kapela sama sebe ptala, jestli to není čas už rozpustit?

Cone: Když jsme skončili náš poslední koncertní cyklus a všichni jsme se vydali svou cestou. Nikdy jsem nepřemýšlel nad odchodem z kapely, ale připadalo mi, že se kapela tak nějak hroutí. Miluju koncertování a nahrávání alb. Ve své mysli jsem věděl, že to chci znova dělat, ale nebyl jsem si jistý jestli se do toho se Sum 41 znova pustíme.

S Deryckem jsme se spojili po dlouhé pauze a povídali jsme si o posledních letech koncertování, co se přihodilo a jaký jsme z toho všeho měli dojem a jaký jsme měli názor na sebe navzájem. Znovu jsme se prostě stávali přáteli. Když přišla řeč na novou hudbu a koncertováni, byl jsem všemi deseti pro.

 

Když píšeš nový song, máš obvykle první melodii zpěvu do které přidáváš další nástroje nebo nejprve začínáš s kytarou nebo tak a potom přidáváš zpěv?

Deryck: Vždycky začínám s hudbou. Jakmile mám základní ideu písně, začnu vymýšlet zpěv.

 

Jáký song, který jsi kdy napsal, je pro tebe nejvýznamější co se týče textu.

Deryck: Řekl bych že Pieces je pro mě jeden z nejdůležitějších songů. Bylo to poprvé, co jsem napsal velmi osobní a emocionální píseň. Dodalo mi to sebedůvěru, že takovým způsobem jich můžu napsat více.

 

Jak byste definovali úspěch pro Sum 41? Zajímáte se více o kritiky, komerční úspěch nebo o umělecký úspěch? Je něco, co ve vás vzbuzuje pocit, že jste dosáhli něčeho velkého?

Cone: Myslím, že úspěch je pro mě to, že pořád můžeme koncertovat po celém světě a stále máme fanouškovskou základnu. Nemůžeš se dívat na prodeje alb kvůli úspěchu a recenze čtu jen zřídka. Úspěch u kritiky pro mě nehraje roli. Když hrajeme koncerty a lidi přicházejí, to je to, kdy mám pocit, že jsme se stali úspěšnou kapelou.

 

V porovnání s vašimi předchozími alby, kterým směrem nová deska směřuje? Spíš k divočejším mladým létům (Half Hour of Power, All Killer No Filler, atd.) nebo spíš k novým serióznějším Sum 41 (Screamin Bloody Murder)?

Cone: Řekl bych, že nová deska se hudebně blíží k SBM nebo k Chuck. Je mnohem tvrdší a agresivnější než All Killer a Half Hour, ale melodicky se to pořad nese na stejné vlně jako All Killer nebo Does This Look Infected, protože tam pořad jsou ty chytlavé melodie. Určitě to není metalové album, ale je tvrdé s kupou rychlých songů.

 

(překlad kufač - 12. září 2015)