Sum 41 > Extra > Články > Jak jsem se setkal se Sum 41 na Vans Warped Tour 2010

Jak jsem se setkal se Sum 41 na Vans Warped Tour 2010

Vans Warped Tour 2010 - Columbia, Maryland, USA - 20. července 2010

 

Když Sum 41 ohlásili první koncert v Praze, pořídil jsem si vstupenku jakmile byl internetový prodej zahájen. Jak je známo, koncert se ale pro Stevovo zranění odložil na polovinu září, a protože mě čekalo celé léto (polovina června až konec září) v USA, měl jsem tak o koncert přijít.

Pak jsem se podíval do mapy, kde všude se mělo odehrávat tradiční Vans Warped Tour za účasti právě i Sum 41. Nejblíž jsem to měl do Virginia Beach ve Virginii nebo do Columbia v Marylandu. Před rokem se mi podařilo setkání s kapelou v New Yorku a určitě jsem se s nimi chtěl potkat znovu. Napsal jsem tedy manažerovi Kennymu, který vloni vše zařídil a ten mi odpověděl, že s kapelou na tour není a že se mám ozvat Mattovi, Deryckovo bratranci a asistentovi v jedné osobě. Napsal jsem tedy Mattovi na e-mail a přišla blesková odpověď: „Hey dude. Im Matt. I work and travel with the band. Your Sum 41 website totally rules and the band is genuinely thankful of your support.  I will love to start corresponding with you...“ Pokračovalo pár e-mailů, kde Matt nakonec napsal, že pár dní před koncertem mám dát vědět a že mě napíše na guest list (seznam pozvaných hostů).

Díky kamarádovi z práce Alexovi, který bydlí asi 15 minut autem od stadionu v Columbia, jsem vybral právě tohle místo. Alex pro mě a další kamarády uspořádal dvoudenní výlet do Washingtonu (pracovali jsme asi 3 hodiny jízdy od DC). Jedna část strávila oba dny v hlavním městě, já a kamarádka Gabča jsme měli v plánu Warped Tour a památky až druhý den. Napsal jsem Mattovi, že 20. července jsme tam a těšil se na show.

Protože Sum 41 guest list slečně před branami nedodali, čekali jsme chvilku, než si nás Matt vyzvedl osobně. Dostali jsme od něj bílo-zelené náramky s možností pohybu po celém areálu (tedy i do backstage – tam jsme ale nešli). Matt je super kluk menší postavy, opravdu sympaťák a pohodář. Hned na začátku Matt děkoval za podporu kapely, že se mu web hodně líbí, a i když samozřejmě ničemu nerozumí, že tam často koukne. A když jsem se ho ptal, jestli to viděli i kluci z kapely, říkal, že určitě, že jim web několikrát ukazoval a že říkali, proč je český web tak dobrej a jejich oficiální „sucks“. To mě pořádně zahřálo na srdíčku... Pak nám Matt ukázal, kde a v kolik budou Sum 41 hrát a kde je jejich stánek. Tam jsme se měli později sejít, protože kromě fotek a podpisů nám slíbil, že dostaneme od kapely jako pozornost i tričko.

Nejbližší setkání proběhlo asi 2 hodiny před vystoupením u stánku AP Altpress, kde probíhala autogramiáda. Na Sum 41 tam stála dlouhá fronta, bylo horko, tak 35 ve stínu. Přišel Matt, vzal nás do stánku hned za Sum 41, podali jsme si ruce a prohodili pár vět, Cone si mě pamatoval z New Yorku, Stevo děkoval za podporu... Vedle mě stál Matt a vedle Matta ohromná potetovaná gorila, tour manažer Chris Holland. Dostali jsme vychlazenou vodu, protože tam bylo opravdu peklo, podpisy a setkání bylo odloženo na později. Sum 41 se pustili do podepisování a já s Gabčou jsme se šli podívat na některé kapely. Nevím kolik podií tam bylo, odhaduju kolem 8, ale moc kapel nás nezaujalo. Vyzvednout můžu We The Kings, kteří to parádně rozjeli, bavili spoustu lidí, kteří znali a zpívali jejich songy s nimi. Moc jiných kapel mi v hlavě neutkvělo...

Od Matta přišla sms, že nemá právě čas, ale ať se zastavíme u merch stánku Sum 41, že nás tam čekají trička podle našeho výběru. Před jejich vystoupením jsme tam tedy skočili, já si vybral černé triko k novému albu Screamy Bloody Murder a Gabča parádní červené s názvem kapely. K pořádnému setkání ještě nedošlo a doufali jsme, že se to ještě podaří. Před Sum 41 vystupovali Pennywise, ale víc než o tuhle kapelu jsme se zajímali o co nejlepší místa, která jsme se snažili vybojovat. Nakonec to byla druhá řada přímo uprostřed. Sum 41 začli tradičně s Hell Songem, což bylo příznačné. V mash pittu to bylo peklo, pořád do nás někdo vrážel, lidé lítali nad našimi hlavami, občas jsme schytali i kopanec za krk... Když jedno ze vznášejících se těl praštilo Gabču do hlavy, odtáhl jsem jí přes dav pryč a zbytek show jsme si už v klidu poslechli z povzdálí. Set list byl dost krátký, mohlo to být tak 7-8 songů, každá kapela měla vyhrazeno kolem půl hodiny.

Hudebně mě Warped Tour včetně Sum 41 tolik nenadchlo, akustika nebyla nic moc, pořádné nastavení zvuku se taky asi nedalo zvládnout během tak krátké doby, Sum 41 hráli opravdu krátce, na nějaké blbiny nebyl čas... Poslední kapely dohrály, začínalo se stmívat, a když jsem Mattovi psal, jestli ještě bude možné setkání, odepsal, že „hopefully“, což spíš vypadalo, že ne. Tak jsme se šli ještě podívat na parkoviště, kde stály nějaké tourbusy a doufali, že Sum 41 třeba potkáme. V tom volal Matt, jestli jsme ještě v areálu, a že jsme zvaní do autobusu kapely, že nás vyzvedne. Za chvilku jsme se sešli a mířili za kapelou. Když jsem se ptal Matta, jaké to je objíždět tour a být každý den jinde, říkal, že je to strašně únavné, že to není vůbec sranda, protože má spoustu povinností a nedá se pořádně ani vyspat. Taky jsem se ptal, jestli se takhle jako o mě starají o víc fandů, jestli jim umožňují setkání apod. a říkal, že ne, že jen s těmi nejlepšími (což mě taky moc potěšilo), např. se sešli s někým z TNS.com.

To už jsme byli v tourbusu, uvnitř byli všichni, Deryck, Stevo, Cone i Tom, podali jsme si ruce, pozdravili se a dostal jsem od nich pivko (Gabča vodu, protože jí nebylo ještě 21, což by mohl být v USA problém). Seděli jsme na gauči a povídali jsme, jak jsem se dostal do Columbia, jestli budu na koncertě v Praze, jak to vypadá s albem. Byla to paráda, vždycky jsem si představoval, jaké by to bylo popíjet se Sum 41 a bavit se s nimi a teď jsem seděl na gauči v jejich tourbusu, který jsem znal z jejich online reportáží a dával si s nimi pivko. Pak přišel Deryck s tím, že nám pustí nově pořízenou nahrávku dosud nevydaného songu. Strčil CD do přehrávače a busem snad ze všech stran zněl pravděpodobně první singl z nového plánovaného alba. Byli jsme prý první fandové, kteří ho slyší! Bylo to typově podobné Scumfunku, ze začátku pomalejší, piano, elektronické podkreslení hlasu a pak se to rozjíždělo. Nebylo to vůbec špatné, ale osobně mám spíš radši tvorbu kolem DTLI s výraznými kytarami.

V každém případě to bylo parádní. Udělali jsme ještě společnou fotku, přinesl jsem svoje booklety z CD, které mi všichni podepsali, a na závěr jsem ještě dostal dvě trsátka a Stevovo paličku. Pak se kapela s Mattem vydala na večeři a já s Gabčou ven z areálu, kde jsme čekali, až nás Alex vyzvedne. Show až tak dobrá nebyla, ale zážitek po ní byl úžasný. U mě už si lidé zvykli, ale Gabče prý nikdo nechtěl věřit, že její fotka se Sum 41 není fotomontáž. Cesta na Warped Tour rozhodně stála za to!

 

(Další fotografie budou doplněny)

 

 

29. října 2010, 2:42

Petr (Petronius, Sum41.cz)