Sum 41 > Extra > Články > Návrat Sum 41 k pop-punkovým kořenům na dvojalbu Heaven and Hell

Návrat Sum 41 k pop-punkovým kořenům na dvojalbu Heaven and Hell

(www.rollingstone.com - 23. března 2022)

 

Deryck Whibley ze Sum 41 napsal nové album Heaven and Hell téměř náhodou.

Byl vrchol pandemie a Whibley necítil žádnou inspiraci pro psaní, a tak vůbec poprvé se "snažil jen relaxovat," říká pro Rolling Stone. Většinou byl zaměřený na úplně jinou činnost: být poprvé otcem.

Se zavedeným tvrdým lockdownem byla pro Whlibleyho a jeho manželku Ari jedinou možností, jak se dostat z domu, posadit jejich novorozeně do autosedačky a hodiny se projíždět po L.A. Na mnohé z těchto projížděk sestavoval Deryck speciální playlist, pro zabavení jejich dítěte. Jeden z těchto playlistů byl plný "samých pun-rockových věcí, které jsem poslouchal na střední a které jsem už roky neslyšel," říká. "Poslech téhle hudby mě znovu nakopnul k psaní."

Bylo to také v době, kdy Derycka požádal Universal, jestli nemá v šuplíku nějaký song, který by se hodil na případnou re-edici k dvacátému výročí jejich ikonického alba All Killer No Filler z roku 2001. Neměl. Místo toho nabídl, že napíše pár písní ve stejném stylu, který dal vzniknout nynějším klasikám jako Fat Lip nebo In Too Deep.

"Jakmile jsem měl čtyři nebo pět songů, tak jsem si říkal: ‘Víš ty co? Tyhle všechny se mi líbí. Tyhle nikomu dávat nebudu’," říká. Kombinace projížděk autem se soundtrackem kapel jako NOFX, Pennywise a Good Riddance s výročím alba All Killer No Filler poslala Whibleyho do pop-punkového módu z přelomu století. "Přitom jsem se nesnažil začít psát album," přiznává.

Z jeho kreativního obživnutí tak vzešlo Heaven and Hell. První část dvojalba známá jako "Heaven" se veze na nostalgické vlně z návratu pop-punku - stylu, který začal Whibley psát dříve, než se v současnosti stal znovu populární. "Když k tomu došlo, říkal jsem si: ‘co to mám ale za štěstí’," říká. Druhá tvrdší část alba ("Hell") obsahuje metallové songy podobné sočasnému stylu kapely. "Když jsem si to pak téměř všechno poslechl, tak se mi rozsvítilo. ‘Opravdu jsem úplnou náhodou napsal dvojalbum?’"

Deryckovy texty na albu vycházejí z jeho osobních zkušeností. Hell stránka se zabývá úzkostmi a zmatkem, kterému v životě čelil, především během pandemie. "Některé metallové věci obsahují spoustu hněvu vůči lidem, kteří mě v minulosti okradli nebo mi ublížili," říká Whibley a zmiňuje minulé vztahy a bývalé obchodní partnery. Některé texty jsou dokonce namířeny přímo na jejich bývalého manažera, který nakradl hromadu peněz a duševně týral Derycka a Sum 41. "Byl to temný člověk a i když to je už spousta let zpátky, pořád se to vkrádá do mé hudby," říká. "Dokážu se vyrovnat se stresem a s problémy, které přícházejí s životem nejspíš proto, že se z toho vypíšu a všechno ze sebe dostanu ven."

Na Heaven stránce počítejte s tím, že uslyšíte o spokojenosti, která příchází, když se stanete otcem spolu se spoustou pozitivní energie. Vysvětluje, že během pandemie se spousta lidí stáhla k věcem, díky kterým se v minulosti cítila dobře a on udělal to samé, když vrátil Sum 41 k původnímu pop-punkovému zvuku. "Je tady zvláštní nostalgie, která se objevila díky pandemii. Všechno mi to dává smysl, proč se pop-punk vrací - je to feel-good muzika. Je na ní něco veselého. Něco mladistvého, nevinného a volného."

Kapela je také toto léto připravena vyrazit na Blame Canada Tour spolu se Simple Plan. A Whibley je více než připraven. "Nahrávání alb je skoro takové nutné zlo, které vás dostane zpátky na turné. Takhle jsme to vždycky brali," směje se. "Už to byly dva roky, takže se hrozně těším."

 

 

(překlad kufač - 24. března 2022)