Sum 41 > Extra > Články > Deryck v rozhovoru pro NME

Deryck v rozhovoru pro NME

(www.nme.com - 7. července 2022)

 

Za nic se nestydíme, ničeho se nebojíme - jen děláme to, co děláme.

Poté, co Sum 41 vystoupili jako hlavní hvězdy na letošním Slam Dumk festivalu, povyprávěl frontman Deryck Whibley NME o chystaném dvojalbu kapely a o tom, proč stále dělají to, co chtějí dělat. Také padla řeč o nadcházejícím výročním turné k deskám All Killer No Filler a Does This Look Infected?.

Nové dvojalbum Heaven and Hell, které Sum 41 oznámili letos na jaře, ale ještě bez data vydání, je podle Whibleyho téměř hotovo. Po letošním Slam Dunk festivalu (3.-4. června), kdy rozhovor vznikl, nám prozradil, že na desce zbývají asi 4 týdny práce, ale jediná věc která to teď brzdí je koncertování.

"Nový materiál vyjde dříve, než později," řekl Whibley, který by rád vydal první single toto léto.

Deska Heaven and Hell, napsána během pandemie, bude obsahovat jeden disk metalových písní ("rozhodně jsou na ní tvrdší písně, než jaké jsme kdy předtím udělali") a jeden disk pop-punkových songů. "Heaven je zvláštní, protože nezní jako ani jedna z našich prvních dvou nahrávek, ale zapadá do toho stylu. Zní mnohem sebevědoměji, než naše první alba," říká Deryck.

Tomu pomohl fakt, že kapela neměla v plánu psát album, natož alba dvě. "Byl jsem požádán, abych napsal písně pro jiné umělce," vysvětluje Whibley. "Díky toho nemáš žádné obavy, jen se snažíš napat něco, co by se mohlo někomu líbit." Jakmile měl ale Whibley sedm hotových songů rozhodl si je nechat pro sebe, což "nakoplo moji kreativitu, jelikož pandemie byla tak moc neinspirativní."

"Důvod, proč je to dvojalbum, je to, že si o to samo řeklo, že jím potřebuje být." Deryck poslal demonahrávky zbytku kapely s tím, že mu pomůžou vybrat 12 nejlepších kusů, ale "jeden po druhém mi řekli, že se jim líbí nápad dvojalba. Navíc když budou obě desky hotové, tak nebudu chtít jednu vydat a druhou nechat na později. To už budu přemýšlet o tom, co uděláme dalšího."

Po vydání dvou žánr definujících pop-punkových alb a následujících, která prozkoumávala vody heavy metalu, tento projekt podle Whibleyho dokazuje, že mají Sum 41 stále co ukázat. "Zdá se, jako bychom byli na každé desce novou kapelou. Žijeme ve velmi kritickém světě a pokaždé, když do něj něco vypustíš, každý má předem vytvořený názor na to, co bys měl nebo neměl dělat. Zdá se, že pokaždé musíš dokázat, že jsi pořád dobrá kapela nebo že jsi lepší, než jsi byl."

Zatím co Deryck říká, jak ho nikdy nezajímala pop-punková nálepka ("nikdy jsem ji neměl rád, ale budu ji akceptovat"), vysvětluje, jak současný návrat tohoto žánru nutně neudělaly situaci pro nadcházející desku jednodušší. "Písně byly napsány ještě před tím. Jakmile si lidi začali všímat obrody žánru, říkali jaké to je pro naši desku štěstí. A potenciálně je, ale Heaven nezní jako všechny ty nové věci. Máme svůj vlastní zvuk. Doufejme, že to lidem bude připadat zajímavé."

Před tím, než Heaven and Hell vyjde, mají Sum 41 naplánované velké turné na oslavu svých dvou klíčových desek All Killer No Filler a Does This Look Infected?. Místo toho aby hráli obě desky celé, budou podle Whibleyho hrát set největších hitů okořeněný několika písněmi z těchto desek, kterým nikdy nebyl věnován dostatek pozornosti.

Sum 41 oslavovali svou druhou desku Does This Look Infected? při několika výročích během let, protože "se zdá, že to je to, co si lidi nejvíce žádali. Dlouhou dobu jsem nevěděl, proč koncertuju tak moc, ale uvědomil jsem si, že si užívám pohled na tváře plné radosti v našem publiku," vysvětluje Whibley. "Líbí se mi to jejich vzrušení. Nikdy nepochopím kapelu jako Radiohead, které miluju, ale kteří zahrají devět songů, jenž nikoho nezajímají a pak zahrají píseň jako je Karma Police, u které celé obecenstvo začne šílet. Proč bys nechtěl dělat tohle u každého songu?"

Nicméně průlomové desce All Killer No Filler se nikdy nedostalo podobného množství péče. "Dlouho jsem si myslel, že to není moc dobrá deska a moc jsem se o ni nezajímal," přiznává Whibley. Poté, co rozdal několik rozhovorů k dvacátému výročí alba v roce 2021, si Deryck desku znovu poslechl. "Říkal jsem si, že ji budu nenávidět, ale bylo to nakonec lepší, než jsem myslel! Je na ní spousta energie a je hodně uvolněná. Nebyli jsme moc dobří se svými nástroji, ale nějakým způsobem jsme dokázali, aby to fungovalo."

Nyní Whibley vidí následující turné jako příležitost si hraní těchto songů skutečně užít tak, jak si to napoprvé sami sobě nedovolili. "Nepředpokládali jsme, že nás All Killer proslaví. Připadalo mi, jako bychom cestou na vrchol podváděli a převládal v nás pocit studu z vlastního úspěchu."

"Nikdy sem neměl rád moc pozornosti. Neumím si s ní poradit, pokud nejsem na pódiu a nehraju. Časem se to zlepšilo, ale do nějakých třiceti - pětatřiceti jsem se na veřejnosti cítil nesvůj. Nejprve se proslavila kapela, pak jsem se oženil s Avril, což bylo 7 let nechtěného zájmu veřejnosti, s kterým bylo těžké se vyrovnat. Pak jsem se dostal do nemocnice kvůli alkoholismu, s čímž přišlo další kolo pozornosti. Jakmile jsem se dostal ven a byl střízlivý, byl jsem ve věku, kdy si s věcmi poradím lépe. Všechno začalo být o trochu pohodlnější. Teď už víme, kdo jsme. Líbí se nám, kým jsme. Za nic se nestydíme a ničeho se nebojíme. Prostě jdeme a děláme, co děláme a to je úplně jiný pocit."

I když jejich nové album znovu navštěvuje minulost, Whibley doufá, že si lidé připomenou, že Sum 41 vždycky dělali to, co dělat chtěli. "I přes všechen úspěch v našich začátcích, nesnažili jsme se dostat do rádia. Nepsali jsme hudbu kvůli úspěchu. Postupem doby se hudební styly pořád měnily a spousta kapel z našeho žánru se měnila s nimi a honila se za tím novým zvukem. My jsme si jen řekli - sereme na to, jsme kytarová rocková kapela a toho se budeme držet. Takže pokud vydáme nějakou desku, tak je to proto, že tohle opravdu chceme udělat a ne proto, že to je zrovna trend."

Toto nastavení mysli potvrzuje i fakt, že letos na podzim Sum 41 zahrají v londýnské Alexandra Palace. "Všichni se na to moc těšíme. Pořád jsem ale nervózní. V tomhle byznysu se nedá s níčím počítat na sto procent."

Na tenhle velký koncert ale vůbec nemuselo dojít. Když se toto turné plánovalo, Sum 41 byla nabídnuta možnost zahrát před My Chemical Romance na emo pop-punkovém festivalu When We Were Young v Las Vegas. "Znělo to skvěle, ale znamenalo by to zrušení našeho koncertu v Ally Pally, což jsme rozhodně neměli v plánu," vysvětluje Whibley. "Od té doby festival narostl do obřích rozměrů, ale přesto nelituju, že jsme řekli ne. Jasně, byla by to velká a nablýskaná akce, ale radši budeme dělat naše vlastní věci."

 

 

(překlad kufač - 15. července 2022)