Sum 41 > Extra > Články > Altpress si popovídali s Deryckem o nadcházejícím turné

Altpress si popovídali s Deryckem o nadcházejícím turné

(www.altpress.com - 18. září 2019)

 

Sum 41 oznámili, že už tak epická nálož narostla do ještě větších rozměrů s oznámeným plánovaným setlistem. Současně s novým albem Order In Decline bude kapela hrát i většinu písní z desky Chuck z roku 2004. Obě to jsou nejtvdší desky kapely a frontman Sum 41 Deryck Whibley na to myslel, když toto turné dávali dohomady. Kapela bude hrát obě alba (spolu s dalšími oblíbenými písněmi) každý večer, kdy set bude dosahovat dvou hodin.

AP si popovídalo s Deryckem o nadcházejícím turné, o nadšení z jeho přípravy a o tom, jak živé hraní není povinnost, ale způsob života.

 

Program, který chystáte na tento podzim je dost ambiciózní. Tato dvě alba v celé své délce a k tomu další fanoušky oblíbené songy. Jak dlouhé ty koncerty budou?

Rozhodně budou naše nejdelší. Řekl bych, že budou trvat dvě hodiny. Možná to bude 2:05, to přesně nevím, ale určitě to budou dvě hodiny. Dobré na těch dvou albech je to, že to jsou relativně kratší nahrávky, takže dává smysl je zahrát během jednoho koncertu.

 

Očividně se teď nachcázíte ve stádiu, kdy nacvičujete a připravujete se na turné. Když jste se vrátili k písním z Chucka, bylo zde něco, co jste se museli znovu naučit nebo nějaký objev, na který se za tu dobu zapomnělo?

Jde o to, že předtím jsme nikdy všechny ty písně živě nehráli. Nějaké čtyři nebo pět písní se nám do setlistu nepodařilo dostat, když album vyšlo. Takže ano, učíš se. Ale je tady i nová deska. Z Order In Decline jsme taky hromadu písní živě nehráli. Byly nahrány ve studiu, ale žívák je úplně jiná věc. Tím chci říct, že tu je hodně zkoušení.

 

Jak dlouhé jsou vůbec vaše zkoušky?

No zatím každý cvičíme individuálně. Já na tom makám nějaké dva týdny. Dohromady se kapela dá v pondělí, ale každý člen už nějakou dobu dělá osobní přípravu. Už teď je to docela intenzivní. Máme za sebou spoustu práce. V pondělí by už každý měl vědět, co má dělat.

 

Jsou na desce Chuck nějaké songy, ke kterým jsi měl problém se vrátit z osobních důvodů?

Ani ne. Nikdy nemívám problém se vrátit ke starým písním z osobních důvodů. Všechny něco znamenaly ve své době a všechny pro mě znamenají něco jiného teď. Jediná věc - a to není případ mnoha písní z alba Chuck - se kterou mám problém, když se vracím ke starším songům, je to, že se mi nelíbí. Myslím si, že některé nejsou moc dobré písně. Zajímavé na tom setlistu je to, že dáváme dohromady naše dvě nejtvrdší desky a dělámě jednu show ze všech těch tvrdých songů. Srandovní je ale i to, že obě ty desky zároveň obsahují naše nejpomalejší písně.

 

Když se vracíš k desce Chuck, přemýšlíš nad strastmi, kterými si prošla kapela v Kongu, kde jste čelili náslekům občanské války?

Ve spojení s hudbou nad tím nepřemýšlím. Ten zážitek si pamatuji velice dobře, ale hudba ty vzpomínky nespouští. Nevím, možná je to tím, že jsem její skladatel a mám k ní spoustu jiných vazeb, takže tuhle konkrétní věc mi nepřipomíná.

 

Také se účastníte akce Plus 1, kdy darujete jeden dolar z každé prodané vstupenky charitativní organizaci War Child. Co všechno pro vás tato organizace znamená, vzhledem k vaší dlouhodobé podpoře?

Vždycky jsme byli fanoušky všech těch různých věcí, které dělali. Máme rádi lidi. Je to organizace, ve které se angažujeme už hodně dlouhou dobu a v budoucnu je budeme dále podporovat. Celý nápad s naší cestou do Konga vzešel od nás, když jsme s nimi měli schůzky a snažili se vymyslet něco odlišného. Řekl bych, že v budoucnu už do žádné další válečné zóny nepojedeme, ale vždycky jsme otevřeni jejich novým nápadům.

 

Vzhledem ke všemu, čeho Sum 41 dosáhli a k tomu, že je to začátek oficiálnho turné k Oder In Decline, považuješ tyhle desky za osobní milníky nebo jsou to prostě jen nahrávky? Jaké pocity tebou prostupují po dokončení desky? Ten samotný proces? Živé hraní?

Řekl bych, že pro nás je být na pódiu a na turné to, co na tom milujeme. To je to, proč to děláme. Vždycky jsem si říkal, že deska je to, co tě dostane na tuné. Rád píšu muziku, ale raději ji hraji živě. Takže TO je na tom ta vzrušující část.

 

 

(překlad kufač - 22. září 2019)