Sum 41 > Extra > Články > Cone pro Key Percussion

Cone pro Key Percussion

Sum 41 je kapela jejíž zvuk definoval generaci. Jejich jedinečný pop-punkový zvuk se vám vryl do hlavy a udělal ze Sum 41 zavedené jméno. Jejich schopnost na každém albu změnit styl a současně zvětšovat svou základnu fanoušků z nich dělá neuvěřitelnou kapelu. Jsou to skvělí lidé a hudebníci, kterým nejsou lhostejné závažné situace dějící se ve světě. Jsou to zdaleka jedni z nejůžasněších lidí a my jsme měli to štěstí si popovídat s Conem, který nám dal lehký náhled do toho, co se děje a dělo v kapele. Sum 41 jsou také v procesu přípravy nového alba, na které se ani víc těšit nemůžeme.

 

Fat Lip je váš asi nejznámější song. Proč myslíš, že zrovna tahle píseň fanoušky tak oslovila?

Myslím, že v té době nebyl nikdo, kdo by něco takového udělal - rapové sloky s punk-popovými refrény. Dělali jsme rapové, metalové a punkové věci dávno před tím, než Fat Lip vůbec vyšel. Video bylo taky sranda sledovat. Byli jsme mladá energická kapela se kterou se mohlo spousta lidí ztotožnit.

 

Byli jste na turné se spoustou výborných kapel jako The Offspring, Blink-182 nebo Good Charlotte. Se kterou kapelou jste si tour užívali nejvíce?

Za ty roky jsme odjezdili tunu skvělých turné. První velké turné po spojených státech jsme jeli s Mighty Mighty Bosstones a ti byli výborní. Tak nějak si nás vzali pod křídla a naučili nás, co je třeba udělat abychom byli úspěšná koncertní kapela hned na začátku naší kariéry. Taky nám ve svém labelu vydali naše první EP Half Hour of Power. A kromě těch kapel které jste zmínili v otázce, vzpomínám si i na další výborná turné s Motley Crue, No Use For A Name, No Warning, Billy Talent a dalšími.

 

Sum 41 jsou známí po celém světě, ale především v USA, Velké Británii a Kanadě. Kde myslíte, že máte největší fanouškovskou základnu?

Tohle je těžká otázka, protože dostáváme zprávy od fanoušků z celého světa. Země, které jste zmínili pro nás byly vždycky úžasné a Japonsko a Asie všeobecně je taky parádní. Některé z našich největších show během našeho posledního koncertního cyklu byly v Evropě, východní Evropě a na některých místech, kde jsme nikdy předtím nehráli. Taky nám bylo řečeno, že máme spoustu fanoušků v jižní a střední Americe. Nikdy jsme tam nebyli, ale je to něco, kam s novým albem chceme zajet. Za pár týdnů budeme hrát vůbec poprvé v Kolumbii.

 

V roce 2004 Sum 41 cestovali do Demokratické republiky Kongo s organizací War Child Canada zdokumentovat místní občanskou válku. Můžeš popsat některé věci, které jsi viděl a nedostaly se do "Rocked: Sum41 in Congo?" Co vás vůbec vedlo jet na tak nebezpečné místo a zdokumentovat události? Myslíš, že je to pro kapely a hudebníky téměř povinnost zvyšovat povědomí o událostech, které se dějí ve světě?

To byl opravdu bláznivý zážitek. Z toho, co si pamatuju, tak většina toho, co je ve videu, je to, co jsme dělali. Především rozhovory s bývalými dětskými vojáky byly znepokojivé, protože někteří z nich detailně mluvili o tom, co dělali a co byli nuceni dělat. Některým bylo 8-12 let ... bojovat ve válce, být zdrogovaný ... Teď se to zdá jako šílenost cestovat do válečné zóny, ale tou dobou jsme prozkoumali velkou část Konga a opravdu jsme chtěli osvětlit zdejší situaci. Válka tam byla a pořád tam je. O nerosty, které na západě využíváme každý den. Neměli jsme povědomí o tom, co se tam děje a věděli jsme, že spousta dalších lidí o tom povědomí taky nemá. Nemyslím si, že by to pro kapely měla být nutně povinnost dělat takový typ věcí, ale když máš ten hlas, který uslyší tisíce a tisíce lidí, určitě bys to měl zvážit, jestli jsi nadšený pro něco, co může pomoct ať už ve velkém nebo malém měřítku.

 

Kde myslíš, že by jsi byl, kdyby si nedělal hudbu? Pokračoval bys v tom, co jsi dělal předtím, než se hudba stala tvou prací číslo jedna nebo byla hudba vždycky tvým jediným cílem?

Když jsem se v roce 1998 přidal k Sum 41, v tom stejném roce jsem se hlásil na vysokou v oboru TV a Radiové produkce. Naštěstí pro mě jsem všemi pěti školami, na které jsem se hlásil, byl odmítnut. Nakonec bych stejně se školou skončil, jakmile bychom začali koncertovat a podepsali bychom smlouvu. Aspoň jsem mým rodičům ušetřil peníze, které by museli vkládat do něčeho, co bych stejně nedokončil.

 

Na Pledgemusic jste právě pro vaše nové album spustili kampaň, keré se zatím vede moc dobře. Proč jste se rozhodli pro komunitní financování vašeho nového alba?

Vždycky jsme si byli hodně blízcí s našimi fanoušky a dělali jsme spoustu online videí a dávali jsme jim tak možnost nahlédnout do naší kapely, do studia, na turné atd. Takové věci jsme dělali dokonce dříve, než tu byl vůbec Youtube. Rozdávali jsme naše VHS kazety na turné. Takže tohle je jen další způsob jak fanouškům ukázat, co zrovna děláme a s tím i můžou získat několik cool věcí.

 

Téměř na každém albu jste změnili styl. Jak bude nová deska znít v porovnání s ostatními?

Tahle deska bude hodně agresivní. Úžasné riffy, chytlavé melodie, rychlé bicí. Bude to Sum 41.

 

Můžeš nám dát nějaký náznak názvu alba nebo songů? Ať mají fanoušci představu o čem budou?

Jsme ve stádiu, kdy má Deryck jen pracovní názvy písní. Pět nebo šest písní, ke kterým jsem nahrával basu, má jména, ale nejsem si jistý, jestli se ty názvy ještě nezmění. Jsou tu songy jako "Nightmare" nebo "Goddamn I'm Dead Again." Ty názvy se mi líbí, ale vážně netuším jestli jim nakonec zůstanou.

 

 

(překlad kufač - 2. srpna 2015)