Sum 41 > Extra > Články > 10 let

10 let

10Psal se rok 2005. Youtube byl ještě v plenkách, Facebook znali jen studenti vybraných univerzit a jedničkou mezi sociálními sítěmi byl Myspace. To byla doba, kdy byl položen jeden ze základů tohoto webu - byla spuštěna fanstránka sum41.webz.cz. Navzdory téměř nulovým znalostem o tvorbě webových stránek a grafiky si stránky našly početnou základnu návštěvníků, kterou zdaleka žádná jiná česká Sum 41 fanstránka neměla. Až v roce 2006 s příchodem kvalitní konkurence v podobě sum41.xf.cz začal ten správně zdravý konkurenční boj, s kterým přišlo i zvyšování kvality i kvantity přinášených novinek. Vše nakonec vyústilo v roce 2009 ve spojení obou webů pod dnešní adresou sum41.cz.

Nechci se tady zbytečně podrobně rozepisovat o naší historii. O té si ostatně můžete přečíst v sekci O webu. Takové výročí ale rozhodně vybízí k tomu si těch uplynulých 10 let trochu zrekapitulovat. Za dobu působení našeho webu jsme měli možnost informovat o dvou vydaných studiových albech Sum 41, čtyřech svatbách ale také i o jednom rozvodu a bohužel také o odchodech dvou členů The Sums. Aktuálně ale můžeme slavit i jeden návrat. Také jsme za tu dobu zde zveřejnili nemálo informací, které se později ukázaly jako mylné a také nemálo slibů samotných členů Sum 41, které i dodnes nebyly splněny (Vzpomene si dnes ještě někdo na slibovaný Coneův b-side track, který sám nazpíval a byl nahrán během příprav alba Underclass Hero a měl být vydán "brzo?"). Nedílnou součástí našeho informačního servisu byly samozřejmě koncerty, ze kterých jsme vám přinesli 6 reportů, které byly nejednou okořeněny i setkáním se samotnými členy Sum 41. Ostatně i návštěvníky našeho webu koncerty očividně zajímaly. V době premiérové dvojité navštěvy Sum 41 v České republice, se návštěvnost našeho webu vyšplhala na rekordních 876 unikátních návštěvníku během jednoho dne.

Celkově byl rok 2010 vůbec nejsilnějším rokem. Díky vrcholícím přípravám alba Screaming Bloody Murder a značné koncertní aktivitě Sum 41, jsme vám přinesli téměř 120 novinek, což se i velmi pozitivně podepsalo na návštěvnosti, která za rok 2010 dosáhla čísla přesahujícího 91 000 (v průměru více než 250 návštěv denně). Následující rok byl co se týče návštěvnosti ještě o chlup lepší, kdy návštěvnost kulminovala v březnu (vydání alba SBM) a kdy se na náš web přišlo podívat přes 13 000 lidí (průměrná návštěvnost v tom měsíci činila téměř 430 osob).

Od té doby začala návštěvnost postupně klesat. Jednak to způsobila minimální aktivita členů Sum 41, ale také tomu "pomohla" i činnost nás samotných, kdy jsme dokonce mezí 8. srpnem 2013 a 24. březnem 2014 nepřidali na stránky jedinou novinku. Také naše fórum se již posledních pár let nachází ve stádiu klinické smrti, čemuž napomohly i neustálé potíže s registracemi nových členů.

Ale co si budeme povídat, doba se změnila a formát klasického fandovského webu už není tak rozšířený jako před lety. Fanouškovská aktivita se začíná přesouvat hlavně na Facebook a další sociální sítě. Ono se jen stačí podívat do naší sekce Links & support a zjistíte, jak málo webů, na které jsme před pár lety odkazovali, je ještě aktivních.

Snad se ale blýská na lepší časy. Sum 41 pilně pracují na nové desce a začínají koncertovat, čímž i vaše návštěvy zde začaly přibývat (i když to ve většině případů musí být podpořeno i zpravou na našem facebooku). Nedělám si velké iluze o tom, že by k nám opět denně mělo zavítat přes 150 lidí ve dnech, kdy se okolo Sums nebude dít nic zajímavého, ale věřím, že pro vás nadále budeme zdrojem kvalitních a aktuálních informací, kvůli kterým se zde budete rádi vracet. A kdo ví, možná si zde za 10 let přečtete podobný článek k našim dvacátým narozeninám :)

 

20. srpna 2015

Václav "kufač" Kufa (Sum41.cz)